Какъвто и да ти е бизнеса, в какъвто и отрасъл да си, успехът зависи от разработването и изпълнението на нови идеи. Ти вероятно всеки ден излизаш с креативни решения на проблеми. За съжаление, независимо колко велики може да са идеите ти, повечето от тях никога няма да се осъществят. Повечето идеи се загубват в това, което се нарича „ проектно плато”, период на интензивно изпълнение, в който естествените ти креативни тенденции се обръщат срещу теб.
Идеите не се реализират просто защото са страхотни – нито по случайност. Погрешната концепция, че добрите идеи неизбежно водят до успех е доминирала мисленето ни непростимо дълго. Дали имаш идеалното решение за нормален проблем на ежедневието, или смела нова концепция за творчески шедьовър, ти трябва да превърнеш визията в реалност.
Способността да осъществяваш на дело идеите си съвсем не е въпрос на някаква креативна гениалност: всеки може да я развие. Просто трябва да промениш организационните си навици, да се ангажираш с по-широка общност и да развиеш лидерските си способности.
Реализирането на идеите е равно на Идеи+Организация+Сили на общността+Лидерски способности. Отделно от генерирането на идеите, способността за осъществяването им е комбинация от силите на организацията, общността и лидерството.
Организацията ти дава възможност да управляваш и накрая да реализираш идеите си.В свят на свръхинформация и непрекъсната свързаност ти трябва да управляваш мъдро енергията си. Иначе ще изпаднеш в състояние на реакционерски работен поток, където ще действаш импулсивно и просто ще се мъчиш да държиш глава над повърхността.
Грубата истина е, че обсъждането на проблемите често води до разочароващи резултати. Идеи с голям потенциал избледняват в ума на участниците с всяка нова хвърлена на масата идея. Силни възможности са отхвърлени в полза на не непременно по-добри опции.
В крайна сметка се предаваме пред срока, приемаме или последната предложена, или подкрепяната от най-много хора идея – размита версия на по-раншна идея, към която постоянно сме се завръщали. Връщаме се обратно на бюрата си с миш-маш от скици и бележки, често незнаещи кой точно какво ще прави, какво кога трябва да стане и какво друго трябва да се проучи или обсъди преди да бъдат предприети действия.
Твърде многото идеи са тъй опасни, колкото и липсата на такива. Тенденцията да скачаш от идея на идея на идея разстила енергията ти хоризонтално, вместо да я устремява вертикално – в резултат на което напредваш трудно.
В обстановка на напълно открито обсъждане, бурната обмяна на идеи е ободряваща. Но ако не внесеш някаква структура, ти така ще се увлечеш в бълване на идеи, че ще се оплетеш като пиле в кълчища.
Да осъзнаеш тенденцията си към прекаленото увличане в генерирането на идеи е първата стъпка към управляване на енергията ти така, че да се стигне до някакъв осезаем резултат. Макар да ти е много приятно да генерираш прекрасни идеи и да си представяш нови възможности, ти трябва да подхождаш към всяка нова креативна възможност с известен скептицизъм и нагласа за действие.
Всяка идея в крайна сметка е свързана с проект. Дали е личен (партито за рождения ти ден), или професионален (лансирането на нов продукт), всеки проект се върти около идеите, които искаш да вкараш в действие.
Истината е, че креативната обстановка – и самата креативна психика – не се поддават на организация. Ние не понасяме процедури, ограничения и процеси. Независимо от това, организацията е водещата сила на продуктивността: ако искаш да реализираш идеята си, трябва ти процес на осъществяване .
Начинът, по който организираш проектите, подреждаш по важност и управляваш енергията си е по-важен от качеството на идеите, които искаш да реализираш. Продуктивността ти всъщност е въпрос на това колко добре можеш да влияеш на най-важните за самия теб неща.
Всеки проект може да бъде раздробен на само три неща – Стъпки на действието, неща, които могат да почакат и справки. Методът на действието помага на хората да живеят и работят с нагласа за действие. Проектния подход веднага поставя ударението върху личната дисциплина и простотата.
Така първата стъпка е изграждането на Организация и изпълнение: раздробяване на абстрактната идея под формата на малки, осъществими стъпки за конкретни действия + изграждане на собствена методология за справяне с тях.
Втората крачка се състои във впрягането на Силите на общността. Колкото и невероятна да ви се струва собствената ви идея, подлагането й на Peer review може да разкрие както силните, така и слабите й странни. Нещата, които съществуват във вакуум са безсмислени, ако идеята ви е добра: то тя ще се отрази на множество хора, затова е важно и да чуете мнението на мнозина други, освен вашето в процеса на реализиране.
Силите на общността са безценни и винаги налични. Идеите не се реализират в изолация. Трябва да използваш всички възможности да оповестиш и после да доусъвършенстваш идеите си чрез енергията на хората около теб. Сътрудничеството събира заедно всички малки искрици, за да генерира пионерска иновация.
Всички велики открития изникват от дълга поредица малки искрици; първата идея обикновено не е чак толкова добра, но благодарение на сътрудничеството по-късно тя запалва искрата на нова идея или бива интерпретирана по неочакван начин.
Използването на силите на общността носи безценни коментари и рафиниране на идеите, изгражда и поддържа изгодни взаимоотношения и създава съединителната тъкан, осигуряваща ресурси, подкрепа и вдъхновение. Хиперсвързаността, станала възможна чрез интернет, е действала като мощен ускорител на „малките искрици“, захранващи усъвършенстването на идеите.
Съществуват няколко типа хора – мечтатели, дейци и повратливи и определянето на това в коя категория принадлежите е първата стъпка за следваща комуникация и общуване. Комбинацията мечтател и деец е много добро попадение.
Трябва свободно да споделяте идеите си за да се развиват те, трябва да следите за обратната връзка за да определите дали си струва да продължите.
Прозрачността създава съпричастност, всеки следи развитието, става свидетел на прогреса, ангажира се, реагира и коментира, доставя неизследвани възможности и перспективи. Държат те в правилната посока и те предупреждават ако се отклониш.
Събирай на едно място еднаквомислещи от различни професии.Създавай групи с точна програма за срещи, с онлайн вариант, определи лидер. Създай конкуренция, наблюдавай конкуренцията. Обвържи се за да се обвържат и другите.
Идеите умират бързо, ако силите около нас не ги държат в ума ни. Ако сме достатъчно прозрачни, идеите ни набират скорост от обратните коментари и отговорността ни към хората около нас. Всяка идея има потенциални поддръжници и твоя работа е да ги информираш и ангажираш. Затова трябва да опаковаш идеята по подходящ начин за да ги заинтригуваш.
За да изтласкаш идеята трябва да се саморекламираш, да определиш уникалните атрибути и трябва да намериш начин да ги споделиш с останалите. Създай преживяване, с което хората да се идентифицират. Какво и трябва на аудиторията и какво се надяваш ти да получиш. Работите на различни честоти, имате различни цели, но всеки може да помогне за развитието на общата идея. Всеки има интерес, всеки има какво да даде.
Последният компонент за реализиране на идеите са Лидерските способности, които особено ако сте част от динамично развиваща се бизнес среда, е особено полезно да овладеете.- дели собствеността на идеите, говори последен, съди и бива съден, търси горещите точки, използвайки подходящите хора, използвайте похвалите, не търси непременно консенсус, създава екипи от инициатори и такива с допълващи се умения около тях. И не използва традиционните мотивиращи фактори.
Плодотворната иновация изисква уникална способност за лидерство. Всеки такъв проект изисква щателно изследване на въпросите как да мотивираме другите и себе си. Лидерите са способни да изградят и управляват екипи, преодоляващи препятствията, съпътстващи креативните проекти.
Как се реализират добрите идеи – Скот Белски.