Когато настъпи голяма промяна страховете се надигат и се появяват в умовете на хората. Така ще се получи и с приемането на новия закон за образованието. В периоди на размествания винаги има и възможности, шанс, нови губещи и печеливши. Хиляди съдби ще се променят от решенията на единици. Водовъртежите ще изхвърлят и избутват навън и навътре от системата цели училища.
Промените ще увеличават броя на учениците в едни училища за сметка на други. Основните училища са изправени през изборът да се превърнат в обединени или за загубят една осма от учениците си. За да го направят ще им трябва допълнителен персонал и допълнителни класни стаи. В интерес на истината тази промяна отдавна е в ход и все повече ученици преминават в друго училище след 7 клас заради интензивното изучаване на чужд език. Сандански e отличният пример – 98% от взелите външното оценяване променят училището си.
Големите основни училища може и да се възползват от тази възможност, но е по-вероятно повечето от тях да не го направят. В момента повечето училища с възможности от големите градове вече са се превърнали в средни училища от 1 до 12 клас. Съотношението основни -средни училища е 1 към 2 в полза на последните. Печеливши ще бъдат и селските училища, заради немотията и липсата на транспорт. Част от учениците ще предпочетат да спрат обучението си след завършването на 10 клас.
Навикът е инертна система и да имаш в училището си кандидати са продължаване на образованието е голям плюс при убеждаването им. Познатата обстановка също ще допринесе за оставането на учениците, особено на по-слабите от тях. От друга страна ще трябва да предложат доста повече за по-силните си ученици и тях трудно ще ги задържат без добро интензивно езиково обучение. Ако трябва да избират учениците ще предпочетат вече утвърдените в тази насока професионални и профилирани гимназии с езикови профили.
Въпроси ще възникнат и в ситуации, в които намаляването на учениците в професионалните и профилирани гимназии ще намали броя на разкритите паралелки след 7 клас. А какво ще правят учениците от обединените училища при положение, че в градът всички паралелки са запълнени и няма свободни места. Ще правим паралелки по 30 ученици ли ? От друга страна новата система е доста гъвкава и първи гимназиален етап ще бъде почти еднакъв за всички типове училища. След 10 клас във втори гимназиален прехвърлянето може да се осъществи без много пречки.
Законът не дава всички отговори и предстои гласуването на учебни програми, планове и държавни образователни стандарти и изисквания. Те могат да определят решенията за родители и ученици. Те ще определят бъдещите стратегии на училищата. Законът дава голяма свобода на действие в горните класове, но границите ще ги поставят държавните стандарти. Дано МОН си свърши добре работата за да даде възможност на учителите да реализират максимално идеите си за качествено образование.