Тази година пропуснахме номинациите. Всъщност не знам дали сме ги пропуснали, но човекът, който ги организира, нашият директор е възпрепятстван и не може да ги организира. Той е главния виновник тези номинации да съществуват и идеята е лично негова. Съществува възможност те да бъдат реализирани със закъснение, и затова се замислих как биха изглеждали кандидат- номинациите за 2015 година.
Правилата са ясни. В номинации се предлагат и влизат ученици, които са допринесли с нещо за каузата на училището. Хвърлили са усилия и труд за своето развитие и са спечелили национално признание. В олимпиади и в професионални състезания. Става въпрос за активни участници в живота на училището и за ученици с трайно присъствие на сцената, наречена ЗПГ.
Обикновено в гласуването печели най-обаятелната личност и може да се твърди, че се намесват определени емоции, пристрастия, познанства. Все пак крайния резултат винаги е отразявал точно резултатите за конкретната година. Номинациите не показват пълната активност на учениците, защото част от заниманията им не са свързани с училище. Номинациите са лични и няма как да разделим труда в екип. Може би заради това тази година трябва да има повече номинации за екипи и отбори.
И така кой трябва да попадне в тази лична надпревара за 2015 година. На професионалния фронт Лиляна Дерибанова от 12а клас спечели 3 място в националния конкурс за „най-добра бизнес идея”. Ваня Ангелова, ученичка от 12б клас спечели първо място в националния конкурс с разработка на тема „Ефективното използване на Интернет и социалните мрежи – гаранция за успех в туризма“.
В националните конкурси може да отличим Надя Манджовска от 12б клас с първо място на националната цветна олимпиада по БЕЛ и Петя Петкова от 10в клас с 1 място в същата цветна олимпиада на областен кръг и 1 място в националния конкурс за есе „Хората- еднакви и различни”. Илия Бараков от 12в и София Спасова от 10в с участието си на национален кръг на олимпиадата по ГО.
В отборната надпревара, освен 1 място на отбора по цветарство и озеленяване/ Симеон, Снежана, Йордан/ може да включим екипите, класирани на националния кръг на олимпиадата по гражданско образование / Габриела и Йоана, Антон и Соня, съответно с 2 и 3 място за учениците от 11 клас/ . Също тук трябва да добавим учебната компания и 2 УТФ икономически фирми в ЗПГ, също с призови места от конкурси и национална панорама.
Критериите си ги има всеки от нас като гласува в подобна надпревара, и винаги включва цялостната визия, която ученикът е изградил през годините в училище, и за последната състезателна година. Всеки от тях е активен участник в живота на училището и допринася за престижа му. Познаваме ги много добре. Всеки има разностранни дарби и характери. Винаги е било така. От излъчващите увереност и реализъм, в умението им да изразяват мислите си, през желанието за публична изява и наличие на огромна енергия в излишък, до тайнствената нежност и емоционалност в душите им. Комбинацията им създава идеалния образ на ученик на годината.
И все пак аз бих дал своя глас за ученик на годината за Петя Петкова – тази година е една от най-успешните за нея и към написаното трябва да добавим спечелената основна стипендия в националния конкурс „1000 стипендии”, редовното участие в олимпиади и активното участие в извънкласни инициативи . В отборната надпревара не мога да преценя точно, но може би една от УТФ компаниите, спечелили 3 място на националната панорама на професиите, защото там конкуренцията е най-голяма или Екипът на Габриела и Йоана с второто място на националната олимпиада/за 11 клас/ с проектът „Помогни без причина”, идея успешно реализирана на територията на Сандански.