Архив

Календар

октомври 2022
П В С Ч П С Н
« сеп   ное »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Как да запомните

 

Ученето може да бъде трудно, но не е задължително да бъде отекчително. Изследванията показват, че има много добри начини за учене, не само за взимане на тест, но и за получаване на трайни знания. По-долу са основните стратегии, които трябва да знаете, когато трябва да запомните нещо важно.

Практика по въпроси от теста
Всички умения зависят от практиката. Същото е и с паметта. Ако искате да запомните нещо, трябва да тренирате да го запомните, а не просто да го четете или гледате. Практика за извличане – това е техника, при която затваряте книгата или учебника и се опитвате да пресъздадете наученото, без да поглеждате. Това е един от най-ефективните техники за учене. Работи дори ако не можете да получите обратна връзка. След като сте усвоили материала, пробвайте знанията си чрез тестове или напишете есе по темата.

Повтаряйте няколко пъти една и съща информация
Ако първият ключ към ученето е практиката, втория е повторението. Паметта е склонна да намалява силата си с течение на времето. Това е известно като кривата на забравянето и неговата безмилостна ерозия на паметта ни е проклятието на всички. И все пак има стратегия, която кара да поддържа паметта ни по-дълго – разпределяйки експозицията ви във времето. Ако повторите даден факт, идея или процедура няколко пъти, ще го запазите много по-дълго, отколкото ако го прочетете само веднъж. Още по-добре е тези повторения да бъдат в продължение на седмици, а не само от днес за утре. Урокът: избягвайте да учите еднократно, ако искате да научите нещата дълбоко. Винаги, когато е възможно, тествайте вашите знания, не само за текущия тест, но и за предишни. Това звучи досадно, но в крайна сметка спестява време, което ще е необходимо за учене точно преди изпита.

Разделете материала на части
Сложните умения са изградени от по-прости. Баскетболът е стрелба, подаване и дрибъл. Рисуването е пропорции, осветление и линии. Математиката е събиране, умножение, алгебра и др. Едно предизвикателство за ученето е, когато основните части не са напълно научени, изпълняването на по-сложни умения бързо става невъзможно. Изследователите наричат ??това когнитивно натоварване и отбелязват, че това е основна пречка за усвояването на трайни умения. Винаги проверявайте текущото си ниво на знание, преди да се преминете към следващото. В основната на всяко учене е надграждането.

Тествайте знанията си, преди да сте „готови“
Повечето ученици знаят, че в крайна сметка трябва да се тестват за това, което са научили. Мнозина се съмняват в знанията си, че са „готови“, така че първо се придържат към препрочитане на бележките си. Изследвания показват, че това е грешка. Много по-добри резултати се получават, когато знанията се приложат в практиката. Добра практика е да проверите знанията си, преди да се почувствате готови.

Забавете, за да разберете по-добре
Малко неща са по-разочароващи от оставянето на лекция с чувство, „ами сега?“ Учите много, но голямата картина ви убягва. Една от причините това да се случи е поради ограничената ни работна памет. Тази концепция приблизително съответства на това, което смятаме за наша умствена честотна лента. Той може да побира само няколко елемента наведнъж. Ако от вас се изисква да съберете дузина различни парчета, за да разберете една идея, тогава ще бъдете безнадеждно изгубени. Решението е да забавим нещата. Напишете това, което се опитвате да научите на лист хартия и преминете през всяко изречение или стъпка. Когато разпишете част от проблема на хартия, можете да освободите място на работната си памет, за да видите връзката, от която се нуждаете.

Разберете какво ви обърква
Вместо да се опитвате да разберете целия материал, трябва да се запитате какво не разбирате. Вземете сложен математически проблем, който не разбирате. Опитайте да преминете през всяка стъпка в изчислението. На кой ред от деривацията нещата нямат смисъл за вас? Това може да са точки, в които се прилага концепция, която учителят е приел, че сте разбрали. Може да са две или три стъпки, объркващо компресирани в една. И в двата случая вече трябва да зададете много по-конкретен въпрос – и отговорът е много по-вероятно да разреши объркването ви. Това не се отнася само за часовете по математика. Объркващите абзаци във философията могат да бъдат преминати с по една дума наведнъж, като се уверите, че разбирате смисъла на всеки от тях. Понятията в бизнеса или в биологията могат да бъдат разгледани, докато не намерите изречението, което не разбирате. Разбирането на сложна материя е трудна работа, но в крайна сметка спестява много повече време от честата алтернатива – наизустяването.

Никога не изпълнявайте multi–tasking
Многозадачността е погрешно наименование. Всъщност никога не правим две неща наведнъж. Вместо това, когато изпълняваме много задачи, бързо превключваме между задачите в съзнанието си. Всяко превключване към следващата задача пречи. Съдържанието на предишната задача остава известно време в ума ни, дори докато работим по новата. Този когнитивен остатък затруднява умственото представяне и може да направи ученето почти невъзможно. Възможни решения са да заглушите телефона си, да изключите нотификациите на имейла си или да премахнете шумните разсейвания. Музиката с текстове трябва да се избягва, тъй като те заемат място в нашата работна памет, посветена за обработка. Инструменталната музика се справя много по-добре, но тиха (или бял шум, ако тишината е невъзможна) се справя още по-добре.

Не се отдалечавайте от темата, по която учите
Целта ви не е ли да получите трайни знания, вместо да вземете теста? Много проучвания показват, че ученето на една материя, често води до съвсем друга материя. Използването на каквото и да е знание зависи от цял ??набор от други умения. Винаги се придържайте към реалното знание, което ви интересува. Връщането на наученото и прилагането му в реални проекти може да бъде полезно. Това действа като проверка, за да сте сигурни, че научавате най-важното.

Влез в ролята на учител
Учителят често научава повече от ученика. Преподаването на нещо ви принуждава да се изправите срещу това, което знаете и не знаете. Поставянето на нещо със собствените си думи проверява дали наистина го разбирате. Даването на примери, които биха помогнали на някой друг да се научи, ви помага да разберете дали имате добра представа за това как работят нещата. Показвайки как да решите проблем, става ясно, че сте го овладели. Преподаването на нещо съчетава много от техниките, споменати по-горе. Ако го направите при затворена книга, това е форма на извличане на най-важното. Принуждава ви да овладеете основите, за да се справите със собствените си обърквания и ви дава обратна връзка. Нещо повече, тъй като целта на учителите е да преподават нещо, което има стойност.

Намерете вашата лична мотивация
Каква е мотивацията ти да учиш точно това? Дали да преминете конкретен тест или да развиете трайни знания? Изследванията показват, че учениците с конкретна мотивация се справят по-добре от тези, чиято единствена цел е да преминат тест. Истинският интерес може да бъде насърчаван. Споделяйте идеите си в клас. Материал, поднесен като пъзел или игра може да увеличи многократно мотивацията на ученика.

Източник: Скот Х. Йънг 

Подобни публикации: