Идеята е да подбираме внимателно за кое да ни пука истински, в какво да влагаме енергията си, вместо да хвърляме такава за излишни, преходни и незначими неща. И само когато вървим по зададените от самите нас пътеки, неглижирайки препъникамъните, всъщност бихме могли да сме истински полезни за себе си и другите. Избирай борбите, които наистина си струват усилията и ги следвай безпрекословно.
Кой сте вие, се определя от това за какво сте готови да се борите. Тук не става дума за воля или силен дух. Това не е поредното напомняне, че без болка нищо не се постига. Това е най-простият и основен градивен елемент в живота – нашата борба определя успеха ни. Проблемите ни раждат щастието ни, както и новите по-добри и сложни проблеми.
Виждате ли – това е безкрайна спирала нагоре. И ако си мислите, че можете да спрете да се катерите по нея когато и където си поискате, опасявам се, че не разбирате за какво става дума. Защото радостта се крие именно в самото катерене.
Направете нещо!
Това „нещо” би могло да бъде и най-незначително действие като крачка към нещо друго. Може да бъде всичко, което ви дойде наум.
Разбрали сте, че сте един овластен тъпак във връзките си и оттук нататък искате да се отнасяте към хората с повече разбиране и съчувствие? Направете нещо. Започнете с нещо просто. Поставете си за цел да се вслушате в проблемите на някой друг и посветете част от времето си да му помогнете. Направете го само веднъж. Или си обещайте, че следващия път, когато се разстроите, ще си дадете сметка, че вие сте виновни за това. Просто пробвайте и вижте как ще се почувствате.
Вашите действия пораждат по-нататъшни емоционални реакции и вдъхновение, които от своя страна продължават да мотивират бъдещите ви действия. Като знаем това, можем да преориентираме настройката на нашето, съзнание по следния начин:
Действие -> Вдъхновение —> Мотивация
Ако ви липсва мотивация да направите съществена промяна в живота си, направете нещо – наистина каквото и да е – и след това впрегнете реакцията спрямо това действие, за да ви мотивира. Това често е достатъчно, за да търкулне снежната топка.
Проблемът се крие в това, че пробивността на технологиите и масовата маркетингова политика на масмедиите прецаква надеждите и очакванията на много хора. Потопът от изключителност кара хората да се чувстват по-зле в собствената си кожа, кара ги да си мислят, че трябва да са по-крайни, по-радикални, по-самоуверени, за да бъдат забелязани или въобще да имат някаква значимост.
Технологиите разрешиха стари икономически затруднения, като ни донесоха нови психологически проблеми. Интернет не само ни даде достъп до открита информация, той ни даде също така открито чувство на несигурност, съмнение в собствените способности и срам.
Второ – създадем ли смисъл за себе си, мозъкът ни е проектиран така, че да се придържа към този смисъл. Ние сме пристрастни към смисъла, който мозъкът ни е извлякъл, и не искаме да се отказваме от него. Дори и ако видим доказателства, които противоречат на създадения от ума ни смисъл, често ги пренебрегваме и продължаваме да вярваме на своето.
Основно правило е, че ние сме най-лошите наблюдатели на самите себе си в целия свят. Когато се сърдим, когато ревнуваме или когато сме разстроени, често сме последните, които го забелязват. И единственият начин да го разберем е да пробием малко бронята на сигурността си, като непрекъснато си задаваме въпроса дали не грешим относно преценката за себе си.
„Ревнувам ли и ако да, защо? Гневен ли съм? Да не би тя да е права, а аз просто да защитавам егото си?” Въпроси като тези трябва да се превърнат в навик. В много случаи самото задаване на въпроси поражда смирението и съчувствието, необходими за решаването на много от проблемите ни.
Отдаването ви носи свобода, защото вече не се разсейвате по маловажни и повърхностни неща. Отдаването ви носи свобода, защото изостря вниманието ви, насочвайки го към това, което би ви направило най-здрави и щастливи. Отдаването на едно нещо прави вземането на решения по-лесно и премахва страха от грешка; а като знаете, че това, което вече имате, е напълно достатъчно, защо да се притеснявате да преследвате още нещо Отдаването ви позволява да съсредоточите вниманието си върху малкото наистина важни цели за постигане на по-голям успех.
Нашите ценности са несъвършени и непълни и да приемаме, че са съвършени и пълни, означава да попаднем в капана на догматичното самосъзнание, което води до овластяване и бягство от отговорност. Единственият начин да решим проблемите си е първо да признаем, че действията и вярванията ни до този момент са погрешни и не дават резултат. Готовността да признаем, че грешим, трябва да присъства във всяка промяна и развитие, за да станат те реални.
На всички нас трябва да ни пука за нещо в живота, за да можем да го ценим. А за да ценим нещо, трябва да се откажем от онова, което не е това нещо. За да ценим Х, трябва да отхвърлим не-Х. Направете преглед на своите ценности, освободете се от онези, които не зависят от вас (например да ви харесват максимален брой хора), и оставете тези, които зависят само от вас (да поставяте семейството си винаги на първо място, да кажем). И малко по малко разкарвайте нещата, за които така или иначе няма смисъл да ви пука.
Изкуството да не ти пука – Марк Менсън