21 апр. ОТИДОХ, ВИДЯХ И СЕ УДИВИХ
От 10 до 13 април 2018г. се проведе заключителната транснационална среща по проект ‚Пътуването разширява мирогледа‘, КД2, Еразъм+. Тя се състоя в 400 000-я град Аксарай( Кападокия, Турция), земята на красивите коне. За участието си в срещата партньорите от проекта изпълниха планираните дейности: подготвяне на изложби на застрашените и изчезнали растителни и животински видове от Червената книга на съответните страни; ловци на митове-писане на предания, сказания, митове и легенди и търсене на историческа предпоставка за тяхното съществуване; загадки в музеите-разглеждане на музеи, с цел намиране на артефакти, и разказване на истории, свързани с тях.
Групата ни бе сърдечно посрещната от г-н. Sadik Duran, директор на училище HACI CEVRIYE UNSAL ORTAOKULU. В него се обучават 627 ученици, а персоналът наброява 45 души. Представена ни бе турската образователна система и начинът на водене на задължителната училищна документация на чаша турско кафе с локум. Поискахме да видим дневник, но вместо това ни показаха smart board Fatih. Личните дела на учениците са в електронен вариант. За всеки срок се нанасят оценките от 2 изпита, 2 проекта, оценка на поведението и срочната оценка. Подобни дела има и за учителите. Ежедневно се следят и вписват отсъствията на учениците. Учебните занятия започват в 9:00 и приключват в 15:00 часа. Във всяка една класна стая, дори и в най-малкото селско училище, има smart board, цената на която възлиза на около 7000 евро. Правителството плаща за интернет доставка на всяко училище по 500 евро на месец, но социалните мрежи са забранени.
След приключване на срещата проведохме кратки срещи с класовете по кабинети. Учениците се възползваха от срещата максимално. Намираха си повод да ни заговорят, за да упражнят наученото по английски език. Направихме обща снимка пред информационната табела на проекта и до бюста на Ататюрк. Надписът на него гласи: Турците се гордеят с трудолюбието и вярата си. Посетихме и частно училище, Neslim College. Впечатли ни модерната база, боядисания в свежи цветове стол за хранене, където обядвахме и ние. Отново бяхме заобиколени от младежи.
Една от задачите бе посещение на културни, исторически и природни забележителности, с цел написване на пътеписи. Първият обект, който посетихме, бе долината Ихлара, вторият по големина каньон след Гранд каньона в САЩ. След тази релаксираща терапия участвахме в интерактивен урок по Ебру изкуство. Учителят ни запозна с техниките за рисуване чрез съчетаване на 3- 4 цвята боя във вода, с добавени животински течности. Необходимо е да преминеш поне тримесечен курс на обучение, за да можеш да практикуваш това изкуство.На следващия ден потеглихме за Гьореме. За разглеждане на тези феноменално красиви и величествени скални образувания домакините са предвидили няколко начина-с коне, бъгита и балон. Започнахме с конна езда. Поехме по трекинг пътека с дължина около 6 км. Трудно могат да се намерят думи, с които да се опише видяното. Трябва човек да посети този регион Кападокия, за да разбере емоцията, която изживяхме. Експлозия от вкусове, аромати и спиращи дъха гледки. Целта е постигната! Извървяхме пътя си по стъпките на известния турски писател Евлия Челеби.
No Comments