Обучение за бъдещето в иновационен център в Загреб: 3D технологии и професионално образование

В периода 23-28 март 2025 г. екип от Земеделска професионална гимназия „Климент Тимирязев“ взе участие в междинна транснационална среща в Загреб, Хърватия, по проект „3D Академия“ (Договор № 2023-1-BG01-KA220-VET-000158373). Събитието, което събра представители на висши училища, професионални гимназии и водещи фирми в областта на 3D технологиите и онлайн обучението от Сърбия, Хърватия, Босна и Херцеговина, Ирландия и България. Това събитие  се оказа ключово за бъдещото развитие на проекта и за внедряването на иновативни 3D технологии в образователния процес.

По време на срещата по проекта, координаторите от Бизнес Информационния и Консултантски Център – Сандански представиха подробен анализ на напредъка в осъществяването на работните пакети 3 и 4 , включително изготвения втори междинен отчет. Беше проведена дискусия съсредоточена  върху съдържанието на платформата, организирането на пилотния етап  и разпределението на отговорностите между партньорите.

Друг важен момент беше обучението на обучителите. Специалисти от индустрията — хърватските иновативен клъстер 3D Grupa и българската 8 CELL, която има над 10 години опит във внедряването на 3D технологиите в България, бяха подготвили и проведоха теоретични и практически занимания за  представителите от образователните институции. Така бяха създадени отлични условия за придобиване на необходимите знания и умения за разбирането и използване на  3D сканирането,  3D моделирането и 3D  принтирането. Особено полезно беше, че домакините от и 3D Grupa предоставиха достъп до индустриалните скенери и принтери в техния център. Това даде възможност участниците да видят  практическото приложение на представените технологии. Целта е усвоеното по време на обучението да се използва в пилотната фаза на проекта .

Освен това, екипът от Земеделска професионална гимназия се запозна със забележителностите на Загреб, като посети Загребската катедрала, църквата „Свети Марк“ и площад „Бан Йелачич“. Този културен обмен не само обогати преживяването на участниците, но и допринесе за изграждането на по-силни партньорства.

Срещата беше много добре организирана и продуктивна. Тя отново доказа, че проектът “3D Академия” разширява възможностите на училището да постигне качествено, съвременно и ориентирано към бъдещето професионално обучение и образование.

 

От екипа по проекта:

Емил Терзийски, Иван Попов,

Янка Шапкова и Мария Петкова

No Comments

Post A Comment