Рецептата я дават самите ученици. Те искат да учат не просто като слушат – а като видят, пипнат, усетят, общуват. Това означава много повече практически занимания в часовете и извънкласни дейности, в които самите те имат възможността да творят.
Изхвърлете зубренето и въвлечете децата в процеса – накарайте ги да дават идеи какво самите те могат да направят, а после им дайте свобода и ресурси да го правят.
Провеждане на повече открити уроци (часът по философия или история да се проведе в двора на училището или в парка, ако има наблизо такъв); възможности за провеждане на повече дискусии в часовете. Учениците да могат да участват активно в часовете; обсъждане на актуални проблеми от съвремието в различните часове.
Обновяване на учебния материал; повече часове по спорт; часове по социални умения, които да изграждат у тях способности за справяне със съвременния свят и да са успешни хора; провеждане на специални дни в училището.
Нека те сами инициират и реализират промяна в средата, в начина, по който се случват нещата в училище. От прочетеното, става ясно, че учениците си мечтаят за преподаватели с отношение към тях.
ВИЖТЕ най-интересната извадка от идеите в конкурса СИЛЕН СТАРТ за 2010, мнението на журито и прочетете и 50 есета на победителите.