Част от доклада на Катя Дукова и Соня Терзийска учители по география и биология във връзка инициативата „училището привлекателно за младите хора“
При изучаването на заобикалящата ни среда в часовете по география и икономика и биология и здравно образование, учениците проследяват и анализират процесите на взаимодействие между природата, човека, обществото и стопанството. Голям интерес се наблюдава при дискусиите, когато разглеждаме темите за замърсяването на планетата, промяната на климата, глобалното затопляне.
Нашата цел в часовете е не само да отговорим на тези въпроси и разширим познанието на учениците, но да формираме екологична култура, която включва правила за поведение, знания, убеждения, готовност за дейности , практически действия за опазване на природата.
Проектът :
- Активизира познавателната дейност;
- Дава възможност за творчество и свобода на ученето;
- Стимулира въображението;
- Развива мисловната дейност;
- Формира активна жизнена позиция;
- Позволява интензивно общуване между учениците и създава предпоставка за индивидуална изява и преодоляване на анонимността.
Проектът е метод, чрез който се увеличава степента на удовлетвореност и вместо умора в края на часа се забелязва емоционална приповдигнатост и желание за по нататъчно участие. Използването на информационно-комуникационни технологии (ИКТ) в съвременното обучение по география и биология е полезно и необходимо защото:
- Улеснява събирането на актуална информация;
- Предлага по-големи възможности за визуализиране на данните;
Решението ни да изнесем от учебния час изготвените проекти целеше повече млади хора да чуят разглежданите проблеми, за да може от училище да излязат екологично образовани хора – хора, които познават същността на екологичните проблеми и възможно-стите да участват в тяхното преодоляване.
Резултатите са:
- Разширяване на знания и повишаване на компетентността на учениците относно екологичните и глобални проблеми на Земята;
- Усъвършенстване на уменията за оценяване на взаимо-действието между човека и природата, и за работа в екип;
- Възможност за повлияване и /или промяна на първоначалното мнение и позиция по определени въпроси в екологичното мислене и формиране на екологична култура;
- Учениците се научават да изказват по- смело своето мнение и до го защитават чрез аргументи;
- Формиране на ценностна система и личностна характери-стика на ученика;
- Осъществяване на междупредметни връзки чрез преноса на знания;
На проектен принцип и с помощта на информационно-комуникационнни технологии се създава актуална учебна комуникационна система за постигане на целите на ДОИ.
- Когато училището е желана територия на учителя, то може да се превърне и в желана територия на ученика.
- Интерактивните методи на преподаване внасят особено разнообразие в урочната дейност и активизира учениците.
- Увлечението на съвременния ученик към компютрите за усвояване на знания заедно с информацията на хартиен носител, трябва да бъде стимулирано като нова паралелна възможност.
Чрез конкретни задачи от „враг” на книжката , мишката на компютъра може да се превърне в път към нея и двете заедно – книжката и мишката- да спомогнат за формирането на съвременна интелектуална личност.
Съвременните ученици предпочитат да „четат” повече в Интернет, отколкото в учебника или книга, тук поставените им теми пораждат по-голям интерес и отговорността им да се справят с задачите е по-голяма, защото е „ по-модерно”;
Това , което ученикът САМ е видял и направил, се помни по-лесно и се разбира.
Учениците изграждат мост между тях и тези, които трябва да научат в новата учебна ситуация, и най-вече, те ТВОРЯТ !!!