1. ЗАСИЛЕТЕ ЧУВСТВОТО НА НЕОТЛОЖНОСТ – така че хората да кажат хайде , позиционирайки добре старта на усилието за промяна. Показвайте на другите нуждата от промяна с убедителен обект, който наистина могат да видят, докоснат и почувстват. Показвайте валидни и драматични доказателства от външната среда. Непрекъснато търсене на евтини и лесни начини за намаляване на самодоволството и липса на подценяване на нивото му. НЕ прескачайте този етап, не разчитайте на разума, не прекалявайте с паниката. Знайте, че всеки може да започне промяната.
2. ИЗГРАДЕТЕ РЪКОВОДЕН ЕКИП - помогнете за формирането на група, която е способна – по членски състав и методи на действие, да ръководи един много труден процес на промяна. Демонстрирайте ентусиазъм и отдаденост, помагайте това състояние за да привлечете правилните хора. Моделирайте доверието и екипната работа нужни в групата. Структурирайте формата за срещите на екипа за да се минимизира флустрацията и увеличи доверието. Избягвайте промяната със слаби екипи, бягането от ситуацията лице в лице.
3. ИЗГРАДЕТЕ ПРАВИЛНО ВИЗИЯТА – правилната визия и стратегия ръководят действията на всички останали етапи от промяната. Опитайте се да видите, буквално, възможните типове бъдеще. Визиите да са толкова ясни, че да могат да се разкажат за една минута, или да се напишат на една страница. Визии, които са вълнуващи, стратегии, които са достатъчно смели, за да превърнат амбициозните визии в реалност. Колко бързо да се въведе промяната ? Избягвайте прекалено аналитичните, линейни, свързани с огромни разходи визии.
4. КОМУНИКИРАЙТЕ Я ТАКА, ЧЕ ДА Я ПРИЕМАТ – комуникирайте визиите и стратегиите за промяна ефективно, така че да създадете разбиране и интуитивно приемане. Поддържайте комуникацията проста и искрена, а не сложна и технологична. Напишете си домашното преди да комуникирате, особено за да разберете какво чувстват хората. Освободете комуникационните канали от ненужното, за да могат да преминат важните послания. Използвайте новите технологии за да помогнете на хората да видят визията. Избягвайте недостатъчната комуникация, разминаване в думите и делата, наблягане на информацията
5. ОВЛАСТЕТЕ ДЕЙСТВИЕТО- справете се успешно с пречките, които блокират действието. Откривайте хора с опит в промяната, които могат да засилват самоувереността на останалите с разказване на истински случки. Създавайте системи на признание вдъхновяващи оптимизма и обратна връзка помагаща за по-добрата връзка.Избягвайте опитите да се премахнат всички бариери едновременно и прескачане на опърничавите шефове.
6. СЪЗДАЙТЕ КРАТКОСРОЧНИ ПОБЕДИ- създайте достатъчно победи в краткосрочен план, при това достатъчно бързо, за да заредите с енергия онези, които помагат промяната, да образовате песимистите, да отстраните циниците и натрупате инерция за усилието. Създайте ранни и бързи победи, видими за максимален брой хора, проникващи през емоционалните защити, смислени за другите, говорещи на влиятелните, постигнати евтино и лесно. Избягвайте бавното осигуряване на бързи победи, многото неща и разтягането на истината.
7. НЕ СЕ ОТКАЗВАЙТЕ – продължавайте с вълните на промяната, без да спирате, докато визията не стане реалност. Освобождавайте се от работа, която ви изхабява, търсете нови начини за създаване на чувството за неотложност, възползвайте се от новите ситуации. Избягвайте убеждението, че можете да промените без конфронтация, че сте приключили, работата на пара.
8. НАПРАВЕТЕ ПРОМЯНАТА УСТОЙЧИВА- уверете се, че промяната е дълбоко вкоренена в самата култура на организацията. Никога не спирайте на седмата стъпка и многократно разказвайте живи истории какво се прави и защо има успех. Използвайте ориентацията на новите служители и процеса на издигане в кариерата за да показвате от какво се интересува организацията. Не започвайте с културата като първа стъпка.Избягвайте да разчитате на шефа или нещо друго различно от културата за да поддържате от промяната.
Сърцето на промяната -Джон П. Котър и Дан С. Коен