Архив

Календар

март 2014
П В С Ч П С Н
« фев   апр »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Не можеш да смяташ човек за щастлив, преди да е умрял

   За да има лек, трябва да има и болка,която да лекува. За да има звезди, трябва да има тъмно небе, което да бъде фон за светлината им. За да оценяваме моментите на щастие трябва да има и нещастни такива, с които да ги сравним. За съжаление това, че ги има, не означава,че се балансират.

Може би човекът е роден да страда, може би не е, но в неговия живот щастието и нещастието никога не се уравновесяват, редуват се, но никога не са по равно.И ние го знаем и сме свикнали да живеем по този начин, да играем по тези правила в играта с ясен завършек, наречена живот. Играта, след чийто край никой не е разказал нито за победа, нито за падение.  

    Шекспировият герой Хамлет определя живота като нещо твърде тежко за понасяне, изпълнено с мъки и трудности, с които наистина постоянно се сблъскваме. „Дъжда от камъни и от стрели на злобната съдба”, „отритнатата обич” и „злия присмех” са само част от тях. Смъртта е свобода. Тя е избавлението от всички тези „неизбежни болки”.

   Пиер Буаст казва: „Истинското щастие е нещо отрицателно –  то е липса на нещастие.”  Когато има само щастие всичко се обезсмисля, всичко става еднообразно и обикновено  Живота не е такъв, не е праволинеен и затова не може да се каже,че по време на житейския си път човек е истински щастлив, защото има спънки, има и пропасти.

А след като умре, той може да се нарече истински щастлив, но има ли нужда от това щастие, което в крайна сметка не означава нищо/ се оказва незначимо…?

 

Анжела Георгиева, 10б клас

Подобни публикации: