Какво всъщност представлява целогодишното училище?
Това е училище, което функционира около 10 месеца или 180 дни, но „работните“ дни са разпределени равномерно през годината и се разделят от няколко кратки почивки. Възможни са различни схеми – 45 дни учене, 25 дни почивка или пък 60-20, 90-30. Най-често прилагания в световен мащаб вариант е 45-15.
Дългата лятна ваканция е отживяла система, създадена по времето, когато децата е трябвало да помагат на родителите си за събиране на реколтата. Няма никаква съществена причина децата да не учат по три месеца през лятото, тъй като вече много малко от тях са ангажирани с подобен труд. Освен това, целогодишните училища са много по-добра подготовка за съвременния живот – дълги работни периоди, кратки почивки. Това е едната гледна точка.
Другата пък е – оставете децата на мира, кому е нужно да отнемаме от времето им за игри и защо трябва от малки да свикват на работния ритъм на възрастните?
За
- Според проучвания в САЩ, при по-кратките ваканции намалява процентът на отпадналите ученици
- Учениците не забравят до такава степен материала предаден им преди ваканцията
- Не се губи учебно време за преговор
- Семействата по-лесно планират съвместни ваканции
- Премахват се ежегодните затруднения на родителите да намерят занимания за децата си през дългата лятна ваканция – спестяват се и пари за допълнителна грижа
- Училищата могат да приемат по-голям брой ученици
Против
- Децата ще се лишат от летни лагери, а по време на тях също се научават много неща.
- Тийнейджърите няма да имат възможност да работят
- През лятото децата общуват с други деца, различни от училищните им приятели, т.е. те разширяват социалния си кръг и обогатяват уменията си за общуване
- Увеличават се разходите по издръжка на училищата, тъй като ще се използват целогодишно
- Всъщност, повечето училища не са приспособени за работа през лятото, поради липсата на климатизация
Източник: www.cliverbook.net