1. Постелете масата: Решете точно какво искате. Яснотата е от първостепенно значение. Преди да започнете, запишете целите и задачите си.
2. Планирайте предварително всеки ден: Мислете върху лист хартия. Всяка минута планиране ви спестява от пет до десет минути изпълнение.
3. Прилагайте към всичко правилото 80/20: 80% от резултатите ви се дължат на 20% от дейността ви. Винаги съсредоточавайте усилията си върху първостепенните 20%.
4. Мислете за последствията: Вашите най-важни задачи и приоритети са онези, които могат да имат най- сериозни последствия (позитивни или негативни) върху живота и работата ви. Съсредоточавайте се главно върху тях.
5. Прилагайте азбучния метод: Преди да започнете работа по списъка си с ангажименти, отделете известно време да ги подредите според значимостта им, така ще сте сигурни, че работите по най-важните от тях.от тях.
6. Фокусирайте се върху ключовите си дейности:Идентифицирайте онези резултати, които категорично трябва да постигнете, за да свършите добре работата си.
7. Съобразявайте се със закона за полезното действие: Никога няма да имате време да свършите всичко, но винаги то ще е достатъчно за най-важните неща. Кои са те?
8. Пригответе се изцяло, преди да започнете: Преди да започнете каквато и да е работа, направете така, че всичко необходимо за нея да ви е под ръка. Съберете всички книжа, информация и всякакви работни материали, така че след като стартирате, да не се налага да спирате за каквото и да било.
9. Ъпгрейдвайте основните си умения: Колкото повече опит и знания добивате по отношение на ключовите си задължения, толкова по-своевременно ги започвате и по-бързо ги приключвате.
10. Осигурете подем на специфичните си таланти:Определете точно в какво сте най-добри или в какво бихте могли да бъдете и се отдайте с цялото си сърце именно на това.
11. Идентифицирайте главните си пречки: Определете спънките, били те външни или вътрешни, отразяващи се върху работата ви, и съсредоточете усилията си върху отстраняването им.
12. Варел по варел: Можете да изпълните и най-обемната и комплексна задача, ако подходите към нея стъпка по стъпка.
13. Упражнете натиск върху себе си: Представете си, че ви се налага да напуснете града за един месец още утре и затова бързо трябва да уредите най-важните си ангажименти.
14. Развийте потенциала си: Идентифицирайте периодите, през които се чувствате в най-добра физическа и психическа форма, и ги посветете на най-належащите си задачи. Осигурявайте си достатъчно почивка, за да можете да работите пълноценно.
15. Бъдете активни и мотивирани: Търсете положителното във всяка ситуация. Фокусирайте вниманието си повече върху решението на един проблем, отколкото върху самия проблем. Винаги бъдете оптимисти и конструктивни.
16. Практикувайте креативна избирателност: Тъй като не сте в състояние да извършите цялата налична работа, трябва да се научите да отсявате несъществените неща, така че да имате достатъчно време да се захванете със съществените.
17. Започвайте с най-трудното: Вземете твърдо решение винаги да започвате деня с най-съществените си дейности и да не се разсейвате с нищо друго, докато не приключите с тях.
18. Разбивайте на части задачите си: Разбивайте големите си и комплексни проекти на фрагменти и после работете по всеки фрагмент поотделно.
19. Разделяйте времето на големи блокове: Организирайте работните си дни на големи блокове, в които да се концентрирате върху най-значимите си задължения.
20. Развийте чувство за спешност: Създайте си навика да приключвате бързо ключовите си задачи. Спечелете си репутацията на човек, който върши работата си бързо и качествено.
21. Подхождайте към всяка задача обособено: Поставете си ясни приоритети, започнете веднага с най-съществения ангажимент и работете, докато не го приключите 100%. Именно това е ключът към качественото изпълнение и максималната лична ефективност.
Брайън Трейси -Изяж жабата