Всъщност хората никъде и никога не са искали демокрация. Хората искат сигурност (икономическа, физическа и дори екзистенциална) и най-вече СПРАВЕДЛИВОСТ. Ако демокрацията (каквото и да разбираме под тази “власт на народа/демоса) може да го осигури – толкова по добре; хората имат поне илюзията за това, че те сами решават съдбата си. Но ако не може, – тогава ще се намерят други форми.
Ако попитате хората дали искат демокрация, свободни и честни избори, закрила на малцинствата и свобода на медиите, огромното мнозинство ще каже „да“. Но дори да виждат, че тяхната партия нарушава демократичните принципи, те ще продължат да гласуват за нея, защото са убедени, че една победа на противниковата партия би представлявала най-голямата заплаха за демокрацията. Антидемократи вярват, че защитават демокрацията – това е централният парадокс в днешната криза на демокрацията.“
Всеки успешен предприемач и добър мениджър знае, че при подготовката на един бизнес план е важно да се постави фокус върху нещата които са сигурни и които ще доведат в максимална степен до изпълнение на плана. Същото е и когато човек планира дългосрочно своето бъдеще или бъдещето на децата си. Трябва да се фокусираме не върху нещата, които ще се променят, а върху нещата, които очакваме да останат непроменени и сравнително постоянни.
Откакто свят светува, този, който прави нещо полезно за хората винаги е бил ценен, независимо от средата наоколо. С други думи – правиш ли нещо от което един човек има нужда и правиш ли го по много добър начин, няма начин да не си ценен от другите. Хората и човешкото са константата в това уравнение. Те ще продължат да бъдат хора и за това си струва да съсредоточим вниманието си и да изградим знания за тях. И както може би сте чували Питър Дракър, бащата на съвременните методи за управление, казва: „Най-добрият начин да предскажете бъдещето е да го създадете“.