Архив

Календар

август 2022
П В С Ч П С Н
« юни   сеп »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

5 клас

Причината – вземат се най-добрите ученици, а сега се говори и за прием на деца след ІV клас в езиковите гимназии. „Защо тогава въобще ще има основни училища?” – задава риторичен въпрос учителка, която пита и до каква възраст децата трябва да получат основно образование.

С ранното профилиране на образованието още от V клас не е съгласна и директорката на Второ основно училище Мая Колева. Освен това тя смята, че в основните училища има добри специалисти, които могат да подготвят децата във всяко направление.

Според учителката по английски език Снежана Цонкова от Второ основно училище извличането на добрите ученици от V клас е вредно за всички. Паралелката в основното училище остава без конкуренция и лидери, които да я теглят напред. Приемът от V клас в профилирани гимназии помага само на 5% от учениците да станат по-добри, а пречи на всички останали, които са на средно и под средното ниво. Този подход демотивира учителите, които работят с по-слабите ученици, „обезглавява” класовете и не осигурява конкурентоспособна среда за останалите ученици, за да имат те стремеж да се развиват; увеличава разликата между много успелите и средното ниво на успеваемост.

Особено силен аргумент против това е фактът, че по този начин държавата дава послание към останалите ученици в класа, което звучи долу-горе така: „Ти нямаш бъдеще”!. Профилирането, ако е необходимо толкова рано, би могло да се случва в самите основни училища, в които преди имаше специализирани паралелки с разширено изучаване на различни предмети, е едно от останалите мнения. Според Цонкова приемът на ученици след състезания и конкурси, които са платени, противоречи на принципа за равния достъп до образование.

С приема на най-добрите ученици след ІV клас в гимназиите, основните училища са заплашени от закриване или от превръщането им в начални. Такова е мнението на представителите на Трето, Четвърто и Шесто основни училища в Габрово. Така мисли и Диана Иванова от Синдиката на българските учители. Според нея от прехвърлянето на деца в профилираните гимназии ще бъдат повлияни и средните общообразователни училища, и професионалните гимназии.

Директорката на Природоматематическата гимназия Цветана Кюмюрджиева се опита да успокои колегите си, като подчерта, че ще има регулиране на приема и в V клас и няма да се правят повече на брой паралелки. Според нея идеята за приема след ІV клас е да се развива таланта на децата, а събраните на едно място добри ученици стават още по-добри и израстват много. Това се вижда от състезанията и олимпиадите, в които печелят награди.

Според част от участниците в срещата по проекта за Закон за предучилищното и училищното образование има и други притеснителни текстове. Според директора на ПГ по туризъм Радослав Стоянов такъв е текстът „защитените училища не могат да се закриват”. Той пита какво ще се случи, ако в тях няма ученици и защо няма например защитени детски градини. Стоянов е категоричен, че проблем №1 в образованието е липсата на пари, единният разходен стандарт, който е крайно време да се промени.

Според директора на Гимназията по строителство Величко Великов приемът на ученици в Габрово трябва да се регулира за града, защото не може положението да се измерва със столицата. Според него системата на образование е сбъркана и най-важното, което най-сетне трябва да се каже на висок тон, е грешката парите да следват ученика. Оттам трябва да се почне с промените в системата на образование при тази липса на деца в страната. Според Великов образованието е разсипано и елитните гимназии вече не са елитни, защото приемат всички ученици, които кандидатстват, без да има някогашния подбор. „Всички се молят на тройкаджията, за да попълнят приема” – възкликна Великов на обсъждането и каза, че гимназиите не могат вече да се наричат елитни.

от интернет

Подобни публикации: