Исландия – земя на огън и лед

В периода 30.03. – 05.04.2025г. екип от Земеделска професионална гимназия „Климент Тимирязев“ посети Рейкявик – столицата на Исландия, с цел участие в обучение за изпълнение на дейности по проект с договор № 2024-1-BG01-KA121, VET-000203062, Програма ЕРАЗЪМ+, ключова дейност „Образователна мобилност за граждани“, сектор „Професионално образование и обучение“. Темата на обучението беше “Structured Educational Visit to Schools & Training Seminars in Iceland”  с обучителна организация English Matters.

Екипът ни осъществи посещения в три училища в Рейкявик. На 1 април 2025 година посетихме Borgarholtsskoli. Пред всички участници беше представена презентация за основни положения в исландската образователна система. Учениците започват училище на 6 години. Образованието е задължително до 16 години, като се позволява обучение и вкъщи, но при много строги правила и изисквания. Средното образование се придобива за 3 години – ученици от 16 до 19 години. За всички ученици са осигурени безплатни учебни пособия, електронни устройства, транспорт и храна. В Borgarholtsskoli функционира специална образователна програма за ученици с увреждания. Първите две години се набляга на ученето, а през следващите две учениците се подготвят за работа на подходящи за тях обичайни трудови позиции или на специални, защитени работни места за хора с увреждания.

На следващия ден – 2 април 2025 година, посетихме Laugalaekjarskoli – прогимназия в Рейкявик. Учениците са на възраст 12-16 години. Проведохме среща с директора и част от колектива, като няколко ученици представиха особеностите на училището. Учебната година започва на 22 август и приключва на 7 юни за учениците, съответно 13 юни за учителите. Специфичното в това училище е, че то е част от системата на УНИЦЕФ, като насърчава и отстоява правата на детето съгласно Конвенцията на ООН за правата на детето.

На 3 април 2025 година посетихме Menntaskólinn við Sund (MS). MS  e средно училище, което предлага учебна програма, предназначена да подготви учениците  за stúdentspróf, исландския матурен изпит, необходим за прием в университет. Училището набляга на предоставянето на висококачествено образование и услуги на всички ученици, независимо от избрания от тях академичен път.

Важен момент бяха работните срещи с домакините и участниците от други държави- Испания, Италия, Германия, Полша, Словакия и др.  Така бяха създадени отлични условия за споделяне на впечатления, обмяна на мнения и придобиване на знания за добри практики от чуждия опит.

Екипът от Земеделска професионална гимназия имаше възможността да се наслади на  най-забележителните природни феномени на Исландия – водопадите Gullfoss, Scogafoss и Seljalandsfoss, геотермалната зона Geysir, националния парк Þingvellir, ледника Solheimajokull и черния плаж Reynisfjara. Посетихме също църквата Hallgrimskirkja, скулптурата “Слънчевият пътешественик”, концертната зала “Харпа” и Националния музей на Исландия.

Обучението беше отлично организирано и много полезно, допринесе за обмяна на опит, взаимстване на добри идеи и практики и за изграждане на бъдещи партньорства.

От екипа по проекта:

Емил Терзийски – директор,

Илияна Москова-зам.-директор учебна дейност,

Ивелина Владимирова- учител по английски език.

 

Финансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техните автори и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (ЕАСЕА). За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито ЕАСЕА.

 

 

No Comments

Post A Comment